VETERİNER HEKİM, ORD. PROF. DR. TUĞGENERAL SÜREYYA TAHSİN AYGÜN1895 yılında İstanbul’da doğan, ilk ve orta öğrenimini burada tamamlayan Aygün, Haydarpaşa Askeri Veteriner Okulu’na kaydoldu. 1910-1914 yılları arasında sürdürdüğü öğrenimini, 1914’te I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi üzerine 1920’de tamamlamak durumunda kaldı.

Veteriner Hekim Üsteğmen olarak orduya katıldıktan sonra Kurtuluş Savaşı sürecinde Ankara Serum ve Aşı Enstitüsü’nde müdürlük yaptı. Kurtuluş Savaşı sırasında yaptığı başarılı çalışmalar kendisine İstiklal Madalyası kazandırdı.

Fakat Süreyya Tahsin Aygün’ün tanınmasını sağlayan esas girişimi, Thalomid (Thalidomide) adlı ilacın Türkiye’ye girişini engelleyerek milyonlarca insanı büyük bir faciadan kurtarması hadisesidir.

Thalomid adlı ilacın Türkiye’ye girişini engelleyerek büyük bir felaketi engelleyen Aygün, Türkiye’de kök hücre tedavisi uygulayan ilk kişi olmasıyla da ünlüdür. Birçok ülkenin o dönem farkına varamadığı Kök hücre tedavisi üzerine çalışmalar yaparak Türk bilimi adına büyük bir adım atan Aygün, Türkiye’yi bu alanda özel bir konuma yükseltmiştir.

Devamı için tıklayınız…

Prof. Dr. Veteriner Hekim Süreyya Tahsin Aygün

Komutan, Veteriner Hekim, Kök Hücre araştırmacısı, Ord. Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün

İlklerin Veteriner Hekimleri